Zima je za námi a konečně si můžeme užít teplé slunečné dny u bazénu. Než se však ponoříte do osvěžující vody, je důležité provést důkladnou údržbu a vyčištění nadzemního bazénu po zimě.
Pokud s tímto úkolem ještě nemáte žádnou zkušenost, můžeme vás uklidnit – je to opravdu snadné. Nemusíte mít žádné technické dovednosti, stačí se řídit našimi instrukcemi. Proces se skládá z čištění bazénu, testování vody a následného spuštění čerpadel a filtrů.
Kdy odzimovat nadzemní bazén?
Nejlepší čas na odzimování nadzemního bazénu je v době, kdy teplota vody se pohybuje okolo 10 až 15 stupňů. Nedoporučujeme čekat až do léta, protože by se vám proces čištění mohl zbytečně protáhnout. Jakmile je voda příliš teplá, rychleji se v ní tvoří nežádoucí mikroorganismy, a vy pak strávíte úpravou vody podstatně více času.
Jak vyčistit bazén po zimě?
Čištění bazénu po zimě můžeme rozdělit do 3 oblastí: povrchové čištění, čištění dna a úprava vody. Následující tipy vám pomohou co nejlépe vyčistit váš bazén a zajistit, aby byl připraven k letní sezóně.
1. Odstraňte překryv bazénu
Prvním krokem při údržbě nadzemního bazénu je odstranění krycí plachty. Při sundavání byste měli být opatrní, abyste nezanesli nečistoty do vody. Zkontrolujte plachtu zda není poškozena, následně ji důkladně umyjte a uschovejte.
2. Vyčistěte povrch bazénu
Dalším důležitým krokem při údržbě nadzemního bazénu je vyčištění povrchu. Pomocí speciálního kartáče nebo vysavače odstraňte nečistoty a řasy ze stěn a dna bazénu. Zamezte používání drsných čisticích prostředků, které by mohly poškodit povrch bazénu.
3. Vyčistěte a zkontrolujte filtr a čerpadlo
Filtr je klíčovou součástí bazénu a je důležité jej pravidelně čistit. Vypojte filtr ze zásuvky a odstraňte prach a nečistoty. Ujistěte se, že filtr a čerpadlo jsou v dobrém stavu a pokud je potřeba, vyměňte staré filtrační médium.
4. Ošetřete vodu
Po vyčištění povrchu a filtru je čas se zaměřit na samotnou vodu. Použijte vodní testery, abyste zjistili její chemické složení. Případně upravte pH hodnotu, aby byla voda vyvážená a vydezinfikujte bazén pomocí vhodného chlorového prostředku. Dbejte však na to, aby úroveň chloru nebyla příliš vysoká, což by mohlo způsobit podráždění pokožky.
5. Proveďte filtraci vody
Jakmile máte upravené hodnoty, pak můžete práci přenechat filtrům a čerpadlu, které se postarají o finální pročištění. Nechte filtraci běžet alespoň několik hodin (v závislosti na velikosti bazénu), ať máte vodu v té nejlepší kvalitě. Pak první koupačce už nic nebrání.
6. Pravidelná údržba
Až se voda v bazénu vyčistí a vyváží se chemicky, nezapomeňte na pravidelnou údržbu. Pravidelně kontrolujte a čistěte filtr, odstraňujte nečistoty z hladiny bazénu a udržujte správnou úroveň chemikálií ve vodě. Pravidelná údržba je klíčová pro dlouhodobou kvalitu vody a funkce bazénu.
Časté otázky a odpovědi
Váš bazén je teď připravený na další letní sezonu. Na závěr ještě zodpovíme shrnutí v podobě několika častých dotazů a odpovědí.
Jak poznám, zda je voda v bazénu nezávadná?
Podle pH. Jedná se hodnotu, která vyjadřuje kyselost nebo naopak zásaditost bazénové vody. A jak sami tušíte, ani jeden extrém není zrovna žádoucí. Ideální pH v bazénu by se mělo pohybovat v rozmezí 6,8 – 7,6. Vysoká hodnota pH se projevuje bílým nebo zeleným zákalem a nepříjemným zápachem, nízká hodnota pH zase způsobuje korozi nebo blednutím barev v bazénu.
Co použít na měření pH?
Na měření pH můžete využít tabletový nebo kapkový tester. U obou z nich máte k dispozici nádobku, do které naberete vodu z bazénu, vložíte do ní tabletku/roztok, pořádně protřepete a počkáte na výsledky.
Tip: Objevte naši nabídku testerů.
Jakou chemii použít na čištění bazénu?
Zjistili jste, že výsledky pH se výrazně liší od normálu? Pak je na čase sáhnout po bazénové chemii. Stačí si vybrat ten správný přípravek – pH plus na zvýšení hodnoty, pH minus na její snížení a postupovat podle návodu na obalu.
Kapalné přípravky doporučujeme používat jen v případě, že máte bazén s automatickým dávkováním (manuální dávkování nemusí být kvůli obsahu kyselin zcela bezpečné). Pro dezinfekci vody můžete využít i šokovou chloraci, která spolehlivě vymýtí řasy a škodlivé mikroorganismy. Ideální množství chloru je 0,3 až 0,6 ml/litr.
Tip: Prohlédněte si široký sortiment kvalitní bazénové chemie.
Nezapomeňte na pravidelné čištění a testování
Na závěr jen doplňujeme, že klíčem k čisté a zdravotně nezávadné vodě je pravidelné testování pH. Bouřky, napadané nečistoty, vysoké teploty nebo časté využívání bazénu mohou kvalitu vody postupně snižovat. A pokud se tak stane, je dobré to podchytit včas. Zachráníte tím nejen své vybavení, ale hlavně snížíte riziko podráždění pokožky a množení bakterií.