Údržba zapuštěného bazénu | Marimex.cz
Marimex.cz - bazény, trampolíny, infrasauny
Zákaznická linka: 261 222 111
V KOŠÍKU MÁTE 0 0
Do dopravy ZDARMA zbývá 500
Letní hra - vlevo
Pravý - bazén

Datum: 25.3.2014

Uvedení bazénu do provozu

Před každým novým napuštěním, zejména po přezimování, je třeba bazén důkladně vyčistit od usazenin, prachu a organických nečistot. Pečlivé vyčištění bazénu zjednodušuje pozdější péči o vodu.

Naplňte bazén vodou a poté, co zkontrolujete filtrační oběhové zařízení, ho uveďte do provozu. Změřte a upravte pH použitím patřičných přípravků podle návodu.

Následující den doporučujeme přidat preventivní dávku přípravku Minerál-, který vyváže nežádoucí minerály, ty by mohly způsobit různá zabarvení vody a zákaly. Zhruba po 2 hodinách přidejte přípravek Chlor Stabil.

Až se rozpustí (tlak ve filtrační nádobě klesne), můžete přistoupit k prvnímu zachlorování použitím granulátu Quick.

Jestliže do 24 hodin po prvním zachlorování dojde k hnědému, resp. zelenému zbarvení vody, znamená to, že ve vodě jsou ještě v příliš velkém množství přítomny kationty železa nebo manganu, resp. mědi, přidejte další dávku přípravku Minerál-.

Průběžné ošetřování bazénu

Je nutné věnovat bazénu pravidelnou péči, zabráníte tak nepříjemným problémům s provozem.

Čištění stěn bazénu na úrovni hladiny

V průběhu provozu bazénu se na stěnách usazují nečistoty (vodní kámen, prach, hmyz, nečistoty z okolí), zvláště silně se usazují na úrovni hladiny vody, na rozhraní voda-vzduch. Tyto usazeniny jsou nejen nehezké, ale podporují také tvorbu řas a zákalů.

Průběžně je možné nečistoty odstraňovat samočinnými automatickými, poloautomatickými nebo manuálními čisticími stroji (vysávání se provádí min. 1 týdně). K čištění usazenin, zejména na rozhraní voda-vzduch, je třeba používat doporučené prostředky, nikoli saponáty nebo mýdlo.

Doporučujeme přípravek Clear Gel. Před čištěním snižte hladinu vody pod zašpiněnou část (5-10 cm).

Odstraňování hrubých nečistot

Nečistoty, které klesly ke dnu (písek, kamínky, zetlelé listy, atd...) odstraníte odsátím nebo použitím síťky na tyči.

Nečistoty, které zůstávají plavat na hladině, nebo se volně vznášejí ve vodě (mrtvý hmyz, vlasy, polétavá semena), denně odstraňujte pomocí sítěk.

Všechny tyto nečistoty jsou živnou půdou pro růst mikroorganismů.

Doporučujeme zakrývat bazén plachtou (ochrannou nebo solární), zabráníte tak vniknutí nečistot. Její přínos je také ve snížení odparu vody a zvýšení její teploty.

Každotýdenní údržba bazénu

V průběhu koupací sezóny byste měli nejméně 1x týdně propláchnout filtrační vložku (písek nebo kartuš). Pravidelně také kontrolujte hodnotu pH a koncentraci volného chlóru.

Vzhledem k tomu, že některé řasy odolávají běžnému chlorování, je potřeba používat 1x týdně patřičnou dávku preventivního přípravku proti nárůstu řas Algaestop.

V období velkého horka a při velké zátěži bazénu je vhodné ošetřit vodu tzv. šokovým ošetřením, kdy se velmi rychle zvýší koncentrace chloru až na 10 mg/l. Tato koncentrace bezpečně zničí bakterie, viry i řasy, případně i vodní hmyz.

Po tomto ošetření je však potřeba počkat s dalším koupáním, dokud koncentrace chloru neklesne pod 0,8 mg/l. K tomuto poklesu by mělo dojít během 24 hodin.

Pokud se chcete koupat již dříve, nejdříve však po 12 hodinách (vysoká koncentrace chlóru musí působit dostatečnou dobu!), použijte pro snížení koncentrace chloru přípravek Chlor-.

Je důležité, aby po šokovém ošetření byly okartáčovány stěny a dno bazénu. Řasy, které mohou zůstat v trhlinkách a záhybech, by se opět začaly množit.

Při velkém zatížení bazénu vznikají reakcí chloru s organickými nečistotami chloraminy, látky způsobující zvýšenou dráždivost vody na oči, sliznice a pokožku.

Chloraminy také způsobují onen nepříjemný a dráždivý pach po chloru. Doporučujeme proto 1x týdně použít přípravek Dechlor, který vzniklé chloraminy rozloží.

Doporučujeme také 1x týdně použít přípravek Vločkovač, který brání tvorbě zákalů a odstraní zákaly již vzniklé.

Přezimování

Při skončení koupací sezóny je potřeba zajistit bazén na zimu. Jestliže bazén dobře zazimujete, ušetříte si práci při jarním uvedení do nové sezóny.

Nejdříve vypusťte vodu až pod skimmer a výpusť zpětné trysky. Prohlédněte folii, zda není děravá. Případné díry zalepte soupravou na opravování folie.

Usazeniny a nečistoty na běžné úrovni hladiny odstraňte pomocí přípravku Clear B. Odmontujte všechny odpojitelné hadice a uložte je na suchém místě.

Do vody, která zůstala po částečném vypuštění přidejte přípravek Zazimovací roztok a trojnásobnou dávku chloru. Po zakrytí zimní plachtou je bazén připraven na zimu.


Novinky emailem

Přihlaste se k odběru novinek. Žádná sleva vám neunikne!