Srovnání sauny a infrasauny | Marimex.cz
Marimex.cz - bazény, trampolíny, infrasauny
Zákaznická linka: 261 222 111
V KOŠÍKU MÁTE 0 0
Do dopravy ZDARMA zbývá 999
Letní hra - vlevo
Pravý - bazén

Datum: 13.11.2014

Klasické sauny finského typu není třeba dlouze představovat. Aspoň minimální zkušenost s nimi má téměř každý. Hitem poslední doby se ovšem staly tzv. infrasauny. Oproti klasickým saunám se v mnohém liší. Dá se říct, že společné mají snad jen slovo “sauna” v názvu. Podívejme se na oba typy zblízka.

Rozdíl je patrný již při přípravě k saunování. Předehřátí tradiční sauny zabere 30 - 90 minut, oproti infrasauně, kde to netrvá déle než cca 10 minut. S tím souvisí i způsob vyhřívání. Klasické sauny fungují na principu nepřímého tepla, tzn. horká kamna ohřívají vzduch, který posléze ohřívá pokožku, přes kterou se ohřeje tělo.

 
 

Infrasauny používají infračervené zářiče, které tkáň přímo ohřívají. Oproti finským saunám je tento způsob tepla mnohem účinnější, protože dosahuje až do hloubky cca 4 cm. S tím souvisí i výše teplot. Prvně jmenované sauny pracují při teplotách kolem 90 - 105 stupňů Celsia, poté následuje prudké schlazení. Naproti tomu infrasauny si “vystačí” s teplotami mnohem nižšími - zpravidla v rozmezí 30 - 60 stupňů Celsia. To je také důvod, proč jsou vhodné pro osoby špatně snášející vysoké teploty

Oba typy saun se liší i ve způsobu užívání. Zatímco u finských saun se používají cykly, kdy se střídá pobyt v sauně s ochlazením a odpočinkem, v infrasauně postačí jednorázová kůra po dobu 30 - 45 minut. Na jejím konci není zapotřebí prudké schlazení, naopak se doporučuje vlažná sprcha.  

Nezanedbatelným rozdílem je cena. Infrasaunu je možné pořídit již za zhruba 12 990 Kč, zatímco ceny klasických saun se pohybují o několik desítek tisíc výše. Dalším důležitým faktorem jsou rozměry. Na rozdíl od finské sauny, která častokrát vyžaduje stavební úpravy interiéru, infrasaunu je možné postavit prakticky kdekoliv.

O tom, jak se správně saunovat, se dozvíte v našem dalším článku.

 

Novinky emailem

Přihlaste se k odběru novinek. Žádná sleva vám neunikne!