Marimex.cz - bazény, trampolíny, infrasauny
Zákaznická linka: 261 222 111
V KOŠÍKU MÁTE 0 0
Do dopravy ZDARMA zbývá 2 990

Rozhovor o trampolínách

Sportovní skoky na trampolíně spadají do kategorie technicko-estetických sportů. Představují nejnovější gymnastický sport, který byl jako třetí gymnastické odvětví zařazen do programu olympijských her. Skoky na trampolíně se stále více dostávají do povědomí široké veřejnosti nejen jako soutěžní sportovní odvětví s pevnými řády a pravidly, ale zároveň jako zábavná volnočasová aktivita v podobě zahradních trampolín s ochrannou sítí.
 
O rozhovor na téma skákání na trampolíně jsme požádali MUDr. Hanu Zwingerovou, která působí jak trenér III. třídy v Trampolíny Praha, oddíl T.J. Sokol Kampa a zároveň pracuje jako paní doktorka na chirurgii.
 
Paní doktorko, jak jste se dostala k tomuto krásnému sportu?
Jako malá jsem se věnovala sportovní gymnastice aktivně a hned v 18 letech jsem si udělala trenérský kurz a trénovala malé děti Pak oddíl, kde jsem cvičila, musel z organizačních důvodů opustit tělocvičnu. Na několik let jsem opustila gymnastické sporty, ale v práci s dětmi jsem pokračovala dál. Pak přišly moje vlastní děti a starší dcera mě přivedla zpět do tělocvičny. Protože amatérských trenérů není nikdy dost a mě nemuseli dlouho přemlouvat, rozšířila jsem si trenérské zkoušky o trampolíny, kterým jsem zůstala věrná dodnes.
 
Mohla byste nám zjednodušeně vysvětlit, jaké jsou hlavní rozdíly mezi skoky na sportovní gymnastické trampolíně a na běžné zahradní trampolíně?
Rozdíl je v konstrukci trampolín a od toho se odvíjí další. Gymnastické trampolíny jsou větší, obdélníkového tvaru, mají jinou skákací plochu i pružiny a díky tomu laicky řečeno „vyhazují“ daleko víc. Skáče se na nich výš, aby se daly provádět složitější cviky, což samozřejmě vyžaduje přísnější bezpečnostní opatření. Za gymnastickou trampolínou stojí z obou krátkých stran stoly se silným molitanem, kam skokan dopadne, pokud nezvládne orientaci v prvku. Na delších stranách obdélníku stojí zachránce s podhazovací žíněnkou, který zabraňuje špatným dopadům. Taková trampolína by pro domácí skákání byla nebezpečná.
Domácí trampolíny se správným zabezpečením splňují to, k čemu jsou určeny. S bezpečnostní sítí, krytím pružin a hlavně při dodržování zásad jako např. počet skokanů na trampolíně, krytu pružin, uzavření sítě a dalších jsou výbornou rekreační činností pro děti i dospělé.
 
Skákání na trampolíně ať už na gymnastické úrovni, nebo jen v podobě rekreační zábavy na zahradách se stává stále oblíbenější. Čím si tento zájem vysvětlujete?
Trampolína je od roku 2000 olympijským sportem a i díky tomu, že jsme 3x měli zastoupení našich skokanů na LOH, pomalu stoupá i jeho popularita u nás a rozrůstá se základna sportovních skokanů, i když s klasickou sportovní gymnastikou se nemůžeme srovnávat.
Rekreační trampolíny jsou zábavným a aktivním vyplněním volného času pro širokou veřejnost. Stojí na zahradě, tedy jsou hned k dispozici, děti jsou pod dohledem, mohou skákat samy či s kamarády, bez rozdílu věku, váhy či vrozené šikovnosti.
 
Skákání na trampolíně má navíc blahodárné účinky, které konkrétní byste vyzdvihla?
Každá pohybová aktivita je pro organizmus v dnešní době přínosem. Trampolíny podporují kardiovaskulární aparát a fyzickou zdatnost, dechovou kapacitu. Skákání má i svá specifika. Zlepšuje držení těla hlavně díky zapojení zádového svalstva, které je hodné opomíjeno u jiných sportů na úkor svalů břišních. Dá se využít i ke zlepšení psychického vývoje dětí, například ke zlepšení koncentrace při poruchách učení, k zlepšení sebevědomí zdoláváním nových prvků atd.
 
V dnešní době internetu, facebooku, tabletů a TV se stále častěji setkáváme s problematikou dětské obezity. Najdeme v trampolíně spojence v boji i s tímto nešvarem?
Obezita je civilizačním problémem. Pro děti či dospělé s nadváhou není vhodný každý sport. Třeba běhání, kvůli přetížení kloubů. Na trampolíně je toto zmírněno měkkými dopady, takže tím je vhodným doplňkem léčby obezity vedle kola a jiného cvičení nezatěžujícího kloubní aparát.
 
Je skákání na trampolíně vhodné pouze pro děti, nebo ho lze doporučit i dospělým lidem?
Na trampolíně je možné skákat v každém věku. U nás v oddílu Trampolíny Praha máme kromě závodních skokanů kurzy pro veřejnost všeho věku. Zpočátku převažovaly děti, ale postupně se rozrůstal počet skákajících dospěláků rekrutujících se zpočátku s řad rodičů čekajících na své ratolesti, postupně i jiných příchozích. Divili byste se, co se maminky, které nikdy necvičily, během krátké doby naučí. Všem vřele doporučuji. A to, co se naučí u nás, mohou pak rozvíjet na svých domácích trampolínách.

Datum publikace článku: 5.6.2014
Upozornění: informace obsažené v textu jsou aktuální ke dni publikace článku.

Prodejna a showroom Marimex. Praha 4, Libušská 264.
  • Logo APEK
Novinky emailem

Přihlaste se k odběru novinek. Žádná sleva vám neunikne!